cgi-sample 1.1.1 - en to nl translation catalogue (14 entries)

en: Sample script for CGI/ERB and gettext
nl: Voorbeeldscript voor CGI/ERB en gettext

en: Set [%s] as the cookie of your WWW Browser.
nl: Stel [%s] in als cookie van de webbrowser.

en: Back
nl: Terug

en: an ERB/CGI sample (UTF-8).
nl: een ERB/CGI voorbeeld (UTF-8).

en: an ERB/CGI sample (UTF-8). This sample uses the same container as sample 1 but has a different rhtml file.
nl: een ERB/CGI voorbeeld (UTF-8). Dit voorbeeld gebruikt dezelfde container als voorbeeld 1, maar heeft een ander rhtml-bestand.

en: an ERB/CGI sample (Auto-Detect charset).
nl: een ERB/CGI voorbeeld (auto-detect charset).

en: Ruby-GetText CGI sample scripts
nl: Ruby-GetText CGI voorbeeldscripts

en: Supported Locales:
nl: Ondersteunde locales:

en: Auto-Detect a locale from the WWW browser
nl: Auto-detect een locale van de webbrowser

en: Set locale as a "lang" parameter
nl: Stel locale in als een "lang" parameter

en: Set "lang" to cookie.
nl: Zet "lang" in een cookie.

en: Click one of the link below, and then click "Auto-Detect a locale from the WWW browser" samples.
nl: Kies een van onderstaande links en klik dan "Auto-detect een locale van de webbrowser".

en: Source codes
nl: Broncodes

en: index.cgi is also a Ruby-GetText sample script using CGI(not ERB).
nl: index.cgi is ook een Ruby-GetText voorbeeldscript dat CGI gebruikt (niet ERB).
